Drodzy Przyjaciele,

Bardzo prosimy o wsparcie w walce o zdrowie naszego synka.

Bardzo prosimy o wsparcie

 

 

Będziemy bardzo wdzięczni za jakąkolwiek pomoc dla naszego synka Filipka. To wszystko jest dla niego, by dać Mu drugą szansę na powrót do zdrowia, by znów mógł się uśmiechać, biegać i cieszyć się życiem. Bardzo prosimy o wsparcie w walce o zdrowie naszego synka.

 

 

Filip ma 3 lata i cieszył się normalnym, bardzo radosnym życiem, aż do momentu tragicznego wypadku samochodowego w 17stego listopada, 2016, w wyniku którego doznał wielu urazów, w tym pourazowego uszkodzenia mózgu, zatrzymanie akcji serca, niedotlenienie mózgu, złamanie kręgu szyjnego C2, niedowład wszystkich kończyn, z przewagą kończyn górnych, tracheotomia. Przez pierwsze miesiące potrzebował respiratora do oddychania. Wypadek został spowodowany przez osobę trzecia, gdy Ania, mama Filipka, odwoziła dzieci do przedszkola.

Filip jest obecnie w domu, po dwóch miesiącach hospitalizacji na oddziale intensywnej terapii w szpitalu Loyola, trzech miesiącach rehabilitacji w Ability Lab (były Instytucie Rehabilitacji w Chicago – RIC) i terapii ambulatoryjnej. Obecnie otrzymuje serwisy terapeutyczne przez szkołę dla dzieci ze specjalnymi potrzebami, terapie logopedyczna z Arlington Pediatric Therapy, jak również cale spektrum terapii/ rehabilitacji (rozciąganie, masaże, zakres ruchu…) przeprowadzanej codziennie przez nas pod nadzorem NACD (The National Association for Child Development).

Lekarze nie dawali mu żadnych szans, a mimo to Filip codziennie pokazuje nam, że walczy i się nie poddaje. Od samego początku widzieliśmy że On reaguje na najbliższa rodzinę i wiedzieliśmy że nieważne co się wydarzy, musimy być przy nim przez cały czas by go wspierać. Udało sie Filipkowi bezpiecznie zejść z respiratora jeszcze w RIC (teraz oddycha samodzielnie, choć nadal przez trache – tracheotomie).

Filipek reaguje na swoją rodzinę, podejmuje powoli decyzje używając oczu, oraz używa mikro-lekkiego przełącznika, oraz ograniczone ruchy rąk i nóg. Przy dużym wsparciu terapeutów Filip toleruje siedzenie i stanie, oraz jest w stanie zainicjować ruchy na pediatrycznym chodziku.

Czeka nas długa droga i walka o powrót Filipka do normalnego życia.

Jedyną opcją na leczenie, jaką mamy w tym punkcie rozwoju medycyny, jest eksperymentalne leczenie komórkami macierzystymi.

Komórki macierzyste mają ogromny potencjał medyczny. Badania z ich wykorzystaniem w leczeniu wielu schorzeń, miedzy innymi urazach mózgu, posuwają się codziennie do przodu. Próbowaliśmy znaleźć opcje leczenia w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, rozmawialiśmy z wieloma szpitalami i klinikami. Otrzymaliśmy od nich różne rady, ale, niestety, na końcu odpowiedź zawsze była taka sama „Bardzo nam przykro, nie możemy pomóc”. Oczywiście, nie mogliśmy przyjąć takiej odpowiedzi i szukając dalej, tym razem w Europie, dotarliśmy do Dr. Dariusza Boruczkowskiego z Polskiego Banku Komórek Macierzystych ( www.pbkm.pl), który po zapoznaniu się z wynikami Filipka zdecydował sie Mu pomóc.

Filipek został zakwalifikowany do przeprowadzenia eksperymentalnej terapii komórkami macierzystymi w klinice neurologicznej w Krakowie- RegenMed. Leczenie to składa się z serii 5-10 zabiegów/zastrzyków komórek macierzystych w dolna cześć rdzenia kręgowego.

Pierwszy zabieg odbył sie w październiku i drugi w styczniu tego roku. Obydwa były sukcesem! Filipek dobrze go zniósł i bez powikłań mógł powrócić do domu w przeciągu tygodnia. Następne zabiegi odbywać się będą co 3 miesiące.

Jesteśmy pełni nadziei, i pomimo że według neurologów Polskich większy postęp powinien być widoczny dopiero po trzecim zabiegu, codziennie wypatrujemy zmian, a nawet te najmniejsze dają nam radość i wiarę na przyszłość.

Jedyne, co nam teraz stoi na drodze to są dalsze koszta związane z leczeniem.

Według naszych wyliczeń będziemy potrzebować około $175.000 na transport i przeszczepy komórek macierzystych, opłaty medyczne i lekarskie, opiekę pielęgniarską, przeloty do Polski, zamieszkanie, oraz wynajem auta – transport dostosowany do obsługi wózka inwalidzkiego.

Zapraszamy do śledzenia postępu Filipka na

Serdecznie Dziękujemy!

Ania i Łukasz